Vernisáž výstavy Paličkovaná krajka v jaroměřickém desetiletí

17.09.2017 21:40

V září 2017 byl zahájen už 10. ročník výuky krajkářství s lektorkou Ivou Vanžurovou.

Celé desetiletí bylo zahájeno výstavou paličkované krajky jmenované výtvarnice v roce 2008.

Následoval zahajovací kurz a od té doby se začaly často ve výstavní síni skloňovat doposud naprosto neznáme výrazy „paličky“- dřevěné cívky, pomocí nichž je vedená rukou krajkářky nit,„herdule“ - válec, na němž vznikají jemné krajky, „podvinek“ - návrh krajky, uchycený na herduli a podle něhož se vedou upaličkované nitě daným směrem....

Paličkování v Jaroměřicích zakořenilo, v kurzech se vystřídalo téměř 30 žen a dívek, ale třetina z nich se stala stálicemi a 1. září 2007 mohla již poněkolikáté své práce spolu s lektorčinými ukázat veřejnosti.

Tentokrát množství zhotovených krajek „žákyň“ zaplnila větší část prostoru výstavní síně.

Krajky Ivy Vanžurové sice kvalitou a vlastními návrhy stále dominují, ale dlouholetá poctivá výuka, píle a zručnost jejich žákyň je obdivuhodná.

Po slavnostním přivítání a zdravici paní starostky, připomněla paní lektorka historii krajkářství.

Vzpomnělo se i na začátky kurzů, na každoročně probíhající letní školy paličkování.

Náleží poděkování obci za poskytnutí vhodných prostor i rodinám za vytvoření klidného zázemí, které je nezbytné pro tento druh ruční práce.

Slavnostní vernisáž byla zpestřena módní přehlídkou, v níž krajkářky dokázaly, že paličkovaná krajka je nejen dekorativní prostorová součást, ale i „nosivá“ jako části oděvu – vesty, živůtky, šály, klobouky, paličkované šperky, aplikace na kabelkách apod.

Po úspěšném vystoupení zdejších manekýnek nastala uvolněná příjemná nálada, kde zaznívaly slova obdivu a děkování.

Pro všechny, kdo se chtějí paličkování naučit, jsou dveře na kurzech s Ivou Vanžurovou otevřeny. Těšíme se i na Vás.

Fotogalerie: Vernisáž výstavy Paličkovaná krajka v jaroměřickém desetiletí